فیلتر استخری

انواع روش های تصفیه آب استخر ها

انواع روش های تصفیه آب استخرها

آیا با انواع روش های تصفیه آب استخرها آشنا هستید؟ از آنجا که آلاینده های موجود در آب استخرها تاثیر منفی روی سلامتی پوست و مو دارد، تصفیه آب استخرهای خانگی و عمومی بسیار مهم شمرده می شود. اضافه شدن ذرات ناخوشایند همچون جلبک ها، مواد شوینده و بهداشتی، باکتری ها و ... موجب کدر شدن آب می شود و کیفیت آب استخر را کاهش می دهد. با ارائه تجهیزات تصفیه آب این ذرات از بین می روند و زلال سازی آب قابل انجام است.

چرا تصفیه آب استخر مهم است؟

استفاده دائمی استخرها باعث می شود آب کیفیت خود را از دست دهد. از طرفی، رطوبت این محیط شرایط را برای رشد انواع قارچ ها و باکتری ها فراهم می کند و با تغییر رنگ آب، امکان استفاده از استخر وجود ندارد. در استخرهای روباز وجود برگ و شاخه درختان تمیزی آب را از بین می برد. همچنین تغییرات PH آب، اسیدی یا بازی شدن آن، حضور کلسیم در آب و از بین رفتن تعادل کلر آزاد از عواملی است که ضرورت استفاده تصفیه آب را بیان می کند.

انجام این کار به روش های مختلف فیزیکی و شیمیایی امکان پذیر است که انتخاب روش مناسب به میزان تغییرات آب و تجهیزات مورد نیاز بستگی دارد.

نحوه تصفیه آب استخر

تصفیه آب استخر فرایند خاصی دارد. در موارد زیر مراحل اصلی آن را با یکدیگر سپری می کنیم:

آنالیز: حجم آب استخر بررسی و با استفاده از روش های آنالیز، کیفیت آب، میزان PH، سختی، کدری، قلیایی بودن و ... مشخص می شود.

فیلتراسیون: ابتدا آب از فیلترهای بزرگی همچون آشغالگیر رد می شود. سپس نوبت به فیلترهای کوچک تر مانند فیلتر شنی کربنی می رسد.

گندزدایی: بعد از حذف آلاینده ها، برای زلال شدن آب مرحله گندزدایی اعمال می شود. در این مرحله افزودن مواد شیمیایی مانند کلر، برم یا ازن، آب را از هر آلاینده نامناسب پاکسازی می کنند.

تست شفافیت: در آخرین مرحله، میزان تمیزی آب تست می شود تا از روند مناسب تصفیه اطمینان کافی بدست آید.

در صورت عدم استفاده از روش مناسب، شرایط برای رشد جلبک ها، باکتری ها و ... فراهم و استخر به مرور زمان محیطی برای رشد باکتری ها تبدیل می شود.

روش های رایج تصفیه آب استخر

روش های زیادی برای تصفیه آب استخر وجود دارد که مناسب ترین آن، براساس کیفیت آب و ظرفیت استخر انتخاب می شود. در این بخش به چند تا از پراستفاده ترین روش های تمیزسازی آب استخر اشاره می کنیم:

1.آشغال گیر

آشغال گیر روشی است که به صورت دستی، جامدات بزرگ موجود در استخر را خارج می کند. با حذف آن ها آب نمای بهتری به خودش می گیرد و از گیر کردن جامدات در لوله ها جلوگیری می شود. این روش تصفیه بسیار سطحی است و توانایی از بین بردن آلاینده های ریز را ندارد. همچنین به نیروی انسانی نیازمند است و طی چندین مرحله انجام می شود.

2.فیلتر شنی

با نصب فیلتر شنی، آب به داخل آن هدایت می شود. درون فیلتر شنی، شن های دانه بندی و سیلیس وجود دارد که با عبور آب از داخل آن، آلاینده ها به دام می افتند. اجرای این روش قیمت مناسبی دارد و نتیجه فیلتراسیون مورد قبول است. همچنین نیاز به تعویض شن و سیلیس نخواهد بود، روند کار به صورت کاملا اتوماتیک انجام می شود.

البته احتمال گرفتگی فیلتر ممکن است اذیت کننده باشد و برای انتقال آب به پمپ نیاز است. بدین شکل، مصرف انرژی بالا می رود.

  1. فیلتر کربنی

این روش فیلتر آب استخر بسیار شبیه فیلتر شنی است. آب به کمک پمپ به دورن مخزن منتقل می شود، سپس کربن فعال یا کربن اکتیو با ویژگی عالی جذب بالا دست شروع به پاکسازی می کنند. تصفیه آب با فیلتر کربنی راندمان بالایی دارد و به خوبی هر گونه رنگ، مزه و بوی نامطبوع را از بین می برد. خروجی فیلتر نیز آب باکیفیت و بدون مواد آلی است.

تنها موردی که باید در استفاده از فیلتر کربنی رعایت کرد، تعویض به موقع فیلتر است. همچنین به محاسبات پیچیده نیاز دارد.

  1. فیلتر سختیگیر رزینی

سختی آب یکی از موضوعات مهمی است که کیفیت آب را به چالش می کشاند. این موضوع حتی برای آب مصرفی خانه ها مطرح می شود. با استفاده از سیستم تصفیه سختیگیر رزینی، سختی آب کاهش می یابد و موادی همچون های یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب از بین می رود.

استخرهایی که با آب چاه یا آب سطحی پر می شود سخت آب در آن ها بسیار رایج است. تماس این نوع آب با پوست منجر به بیماری های مختلف می شود. همچنین ایجاد رسوب در لوله ها و کف استخر به چشم می خورد. برای پیشگیری از این موضوع استفاده از دستگاه سختی گیر، یون های کلسیم و منیزیم را به راحتی نابود می کند.

دستگاه سختیگیر رزینی قیمت مناسبی دارد و هزینه نگهداری آن ناچیز است، اما امکان از بین بردن دیگر آلاینده ها با این دستگاه امکان پذیر نیست.

  1. دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی یکی از حرفه ای ترین روش های تصفیه آب استحر است. این دستگاه از بخش های مختلف مانند فیلتر شنی، کربنی و ... تشکیل می شود. راه اندازی این دستگاه نسبت به گزینه هایی که در بالا معرفی کردیم، هزینه بر است. اما عملکرد فوق العاده ای دارد و به بهترین روش تصفیه آب را انجام می دهد. حتی در مواقعی که کیفیت آب استخر به شدت پایین است.

با استفاده از تصفیه آب صنعتی، پاکسازی کامل آب را تجربه می کنید و تمام آلاینده ها از بین می رود. اما نگهداری آن کمی دشوار است و به هزینه بالایی نیاز دارد. همچنین دستگاه به حالت 24 ساعته کار می کند و باید توسط اپراتور هدایت شود.

  1. تصفیه آب استخر با کلر زنی

از دیگر روش های تصفیه آب استخر، روش کلر زنی است. این راهکار برای حذف میکروب ها و پاتوژن ها بسیار کمک می کند و به خوبی موجب زلال شدن آب می شود. دستگاه کلرزنی با توجه به حچم آب استخر و میزان کثیفی آن انتخاب می شود. واکنش های حاصل از ورود کلر به آب، اسید هیپوکلرو را تولید می کند. این ماده بسیار پرقدرت میکروب ها را از بین می برد و آب کاملا صافی ارائه می دهد.

از آنجا که کلر ماده ای سمی است، استفاده زیاد از آن به پوست و سیستم تنفسی آسیب می رساند. بنابراین، اندازه گیری مقدار کلر آزاد شده در آب بعد از فرآیند تصفیه توسط کیت ها ضروری است.

  1. تصفیه آب با ازن زنی

دستگاه ازن زنی یکی از محبوب ترین روش ها برای تصفیه آب استخرهای خانگی و عمومی است که به دلیل آسیب رسانی کلر مورد انتخاب خیلی ها قرار گرفته است. این پکیج توانایی حذف میکروارگانیسم ها، مواد شیمیایی، معدنی و ... را از بین می برد و قدرت پاکسازی بسیار بیشتری نسبت به کلر دارد. همچنین هزینه آن بسیار مناسب تر از روش کلر زنی است. با استفاده از این روش می توان از هزینه ها تصفیه آب پیشگیری کرد و مانع رشد مجدد جلبک ها، قارچ ها و ... شد. در حالی که هیچ ماده سمی به آب اضافه نشده است.

  1. تصفیه آب با انعقاد و لخته سازی

گاهی اوقات هر چه تلاش می کنند کدری و سبز بودن رنگ آب استخر از بین نمی رود. این مشکل به خاطر وجود ذرات ریز کلوئیدی است. برای رفع آن استفاده از روش انعقاد و لخته سازی توصیه می شود. در این روش از فلوکولانت ها به عنوان لخته ساز و مواد منعقدکننده استفاده می کنند. فلوکولانت ها به دلیل داشتن بارهای مثبت یا منفی و یا خنثی، به محض ورود به آب ذرات باردار را به خودشان جذب و خنثی سازی می کنند. سپس ذرات بدون بار را دوباره به آب برمی گردانند، طوری که به یکدیگر متصل هستند. ذرات به حالت لخته شده روی سطح آب قرار می گیرند و توسط تجهیزات مخصوص جمع آوری می شوند.

  1. تصفیه آب با لامپ UV

یکی از جالب ترین روش های موثر برای حذف میکروارگانیسم ها، تاباندن اشعه فرابنفش به آب است. با استفاده از لامپ UV، بسیاری از آلاینده ها نابود می شود. اما از آنجا که این اشعه برای بدن مضر است، طراحی  و ساختار آب ها باید به گونه ای باشد که جیوه داخل محفظه ای کاملا ایمن قرار گیرد. درون این محفظه از لایه استیل استفاده شده است، بدین شکل نور هیچ تاثیری روی بدن نمی گذارد.

سخن پایانی

روش های تصفیه آب استخر بسیار متنوع است و انتخاب از میان آن ها به شرایط و متراژ استخر بستگی دارد. در واقع پاکسازی آب استخر یکی از اقدام های تخصصی است که باید توسط متخصصین حرفه ای انجام و هر کدام از روش های تصفیه باید طبق استاندارد و نکات ایمنی اجرا شود. در غیر این صورت احتمال بروز اشتباه و به خطر افتادن جان شناگران وجود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *