فیلتر استخری

آب استخر برای درختان

آب استخر برای درختان

آب استخر برای درختان می توان در رشد و توسعه آن ها موثر باشد. سوال اینجاست که می توان از آب کلردار استخر برای درختان استفاده نمود یا خیر؟ استفاده از آب کلردار استخر برای آبیاری درختان مزایا و معایب خاص خود را دارد. از طرفی، رعایت برخی نکات مهم و استفاده از راهکارهای کلیدی برای رفع برخی مشکلات ضروری است. پس اگر شما هم تصمیم به استفاده از آب استخر برای درختان دارید، حتما نکات گفته شده در این مطلب را به ذهن بسپارید.

استفاده از آب استخر برای درختان؛ رشد و حفظ طبیعت خانه

درختان و گیاهان تاثیر مفیدی در زندگی و محیط زیست دارند و حضور آن ها در حیاط خانه به شادی و نشاط روزانه مان کمک می کند. همچنین موجب می شود از کیفیت آب و هوا محیط اطراف لذت ببریم. آبیاری مناسب درختان یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید برای حفظ آن ها انجام دهیم.

درختان مانند موجودات دیگر نیاز به آبیاری دارند و آب جز عوامل اصلی برای تامین انرژی آن ها است. آب از طریق ریه جذب و با استفاده از ساقه به بخش های مختلف درخت می رسد. یکی از روش های آبیاری، استفاده از آب استخر است. استفاده از این روش مزایای زیادی دارد. در کنار در دسترس بودن استخر برای درختان به کاهش مصرف آب نیز کمک می کند.

اگر در آب استخر کلر وجود دارد، بهتر است قبل از استفاده از آن برای درختان برخی نکات را رعایت کنید. زیرا ممکن است برای برخی گونه درختان مضر باشد.

اثرات مثبت و منفی آب کلردار استخر بر درختان

مزایای استفاده از آب کلردار برای درختان به شرح زیر است:

 • کلر با باکتری ها و میکروب های موجود در آب مبارزه می کند.
 • موجب تغییرات بیولوژیکی در خاک می شود.
 • باعث کاهش مصرف آب می شود.
 • آبیاری درختار راحت می شود و نیازی به استفاده از سیستم های آبرسانی دیگر نیست.

قبل از آبیاری درختان با آب کلردار، بهتر است نسبت به خطرات آن آگاه باشید:

 • آب کلردار تاثیرات بدی به رشد و سلامت درختان می گذارد که مهم ترین آن، ایجاد تجمع کلر در خاک باشد.
 • مسمومیت ریشه را درپی دارد و از جذب آب و مواد غذایی توسط ریشه جلوگیری می کند.
 • با گذشت زمان درختان ضعیف و جان خود را از دست می دهند، این اتفاق میان درختان بارده بیشتر به چشم می خورد، طوری که ابتدا محصولشان از بین می رود، سپس کل درخت تلف می شود.
 • خاک دارای کلر زیاد، میکروارگانیسم کمتری دارد و در اصطلاح، خاک مرده می شود.
 • آبیاری درختان با آب کلردار سلامتی انسان ها را مستقیما تحت تاثیر می گذارد.
 • مصرف محصولات درختانی که با کلر آبیاری شده است، موجب بروز بیماری هایی همچون التهابات گوارشی، حساسیت های تنفسی و مشکلات پوستی می شود.

بهترین کار برای پیشگیری از مضرات استفاده از آب کلردار برای درختان، تصفیه آب استخر است. ابتدا آب استخر را تصفیه، سپس از آن برای آبیاری درختان استفاده کنید.

ایده های مفید برای کاهش کلر آب استخر برای درختان

اگر میزان کلر کنترل شود، به راحتی می توان از آب استخر برای درختان استفاده نمود. در موارد زیر به راهکارهای موثر بر کاهش کلر در آب استخر پرداخته ایم:

استفاده از فیلتراسیون

با نصب این سیستم فرایند کلرزدایی انجام می شود. میزان کلر موجود در آب به حداقل می رسد و دیگر نگرانی بابت آبیاری درختان وجود ندارد. روش های مختلفی برای فیلتر آب استخر وجود دارد که با توجه به شرایط می توانید از مناسب ترین نوع فیلتر استفاده کنید.

استفاده از مواد شیمیایی طبیعی

یکی دیگر از روش های حذف کلر، استفاده از مواد شیمیایی طبیعی مانند سولفات سدیم است. افزودن این ماده غیرسمی، میزان کلر موجود در آب کاهش می یابد و آب کیفیت لازم برای آبیاری درختان را بدست می آورد.

استفاده از روش آبیاری قطره ای

با روش آبیاری قطره ای نیز می توانید تا حدودی کلر موجود در آب را از بین ببرید. طراحی خاص این روش و وجود توری ها، بیشتر کلر از بین می رود و کلر قبل از خروج از قطره چکان در لوله ها رسوب می کند.

نگهداری آب استخر در مخزن

از دیگر راهکارهای پیشنهادی برای استفاده از آب استخر برای درختان، نگهداری آن برای مدتی درون مخزن است. آب استخر را برای مدتی در مخزن نگهداری کنید، بدون این که آب وارد آن شود. این کار موجب تبخیر کلر می شود و آب به حالت طبیعی برمی گردد.

کلام آخر

یکی از راه های پیشگیری از مصرف آب، استفاده از آب استخر برای درختان است. اما از آنجا که آب استخر حاوی کلر فراوانی است، باید قبل از استفاده از روش های کلرزنی استفاده شود. تا آب شرایط لازم برای استفاده از سوی درختان را داشته باشد. در غیر این صورت خسارت جبران ناپذیری به درختان وارد خواهد شد.

2 نظر در “آب استخر برای درختان

 1. احمد فتحی گفت:

  قیمت فیلتر شنی mvf20 چقدر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *